Лактобацилите са бактерии (дрожди), които обичайно населяват влагалището на здрави жени, т.е . част са от т. нар. нормална бактериална флора. Тяхната основна функция е да произвеждат млечна киселина, която предпазва жената от инфекция с болестотворни микроорганизми и поддържаща баланса на влагалищното съдържимо. Вагиналната лактобацилоза е състояние, при което определен тип лактобацили увеличават количеството си и променят морфологията си като стават много по-дълги, формирайки характерни нишки, наречени лептотрикс (leptothrix). Среща се при около 15% от пациентките, оплакващи се от обилно влагалищно течение и оплакванията наподобяват гъбична инфекция на влагалището (кандидиаза) и бактериалната вагиноза. Честата, неправилна антигъбична терапия в тези случаи влошава състоянието на пациента.
Каква е причината за вагиналната лактобацилоза?
Причината не е напълно изяснена, но вероятно отношение има самолечението с противогъбични средства или тяхната честа и неправилна употреба. Счита се, че жените със захарен диабет са по-склонни към развитие на вагинална лактобацилоза, тъй като повишените нива на кръвна захар водят до увеличаване количеството на лактобацилите във влагалището.
Какви са симптомите?
Вагиналната лактобацилоза се проявява с обилно, белезникаво течение, което често подмокря бельото и създава неудобство. Обичайно налице е парене и сърбеж по вулвата и във влагалището като дискомфортът се засилва след сексуален контакт. Симптомите варират по време на менструалния цикъл и са най-силно изразени преди менструация.
Как се поставя диагнозата?
Необходимо е да се направи микроскопско изследване на намазка от влагалището, което е бърза и лесно осъществима проба, извършваща се в кабинета на специалиста дермато-венеролог.
Какво е лечението?
Лечението е с антибиотични таблети, но може да включва и различни антибиотични кремове за влагалищно приложение или вагинални глобули. Тъй като лактобацилозата няма инфекциозен характер, не се налага лечение на партньора.
Екипът на Дерматологична клиника „София“