Бактериалната вагиноза представлява възпаление на лигавицата на влагалището причинено от прекомерното размножаване на бактерии, които живеят в безкислородна среда (анаеробни бактерии) и в малко количество са нормална част от влагалищната флора при жената. Физиологично, те съжителстват с млечни бактерии/дрожди (лактобацили), които определят оптималната киселинност на влагалището. В някои случаи (прием на антибиотици, хормонален дисбаланс, психо-емоционален стрес, множество сексуални партньори) тези анаеробни бактерии се размножават прекомерно и предизвикват възпаление.
Важно е да се знае, че инфекцията не се предава по полов път, а е резултат от промяна в баланса на бактериите, които нормално населяват влагалището на жената.
Как протича възпалението и какви са симптомите?
В голям процент от случаите заболяването протича без клинична изява – безсимптомно. В тези случаи е възможна поява на преходно зачервяване на главичката на пениса при сексуалния партньор след полов контакт. Възпалението е преходно и обикновено отшумява без лечение в рамките на дни. В останалите случаи заболяването протича с увеличено влагалищно течение с неприятна миризма (на риба/лук). Течението се засилва допълнително след полов контакт или менструация.
Опасна ли е бактериалната вагиноза и до какви усложнения може да доведе?
Бактериалната вагиноза е инфекция, която рядко може да доведе до усложнения. В редки случаи, нелекувана инфекцията може да засегне по-горните отдели на женската полова система като матка, маточни тръби и яйчници. Така развилото се възпаление може да бъде предпоставка за развитие на тазово-възпалителна болест – ТВБ, която от своя страна да предизвика дълготрайни усложнения и нарушен фертилитет.
Наличието на бактериалната вагиноза се проследява с повишено внимание при бременни жени. Наличието на това възпаление може да доведе до преждевременно раждане, спонтанен аборт или инфекция на плода. Навременното лечение е абсолютно задължително и не търпи отлагане.
Как се поставя диагнозата бактериална вагиноза?
Клиничен преглед с микроскопско изследване на влагалищен секрет са достатъчни. Лекуващият лекар се ориентира по анамнезата на жената, вида на влагалищната лигавица , която е зачервена, влагалищния секрет е с характерната миризма. Установява се нарушение в киселинността на влагалищната среда с намаляване на количеството на лактобацили. В изолирани случаи може да се направи PCR тест (ДНК тест) на влагалищен секрет, който поставя диагнозата с изключителна точност.
Как се лекува бактериална вагиноза?
Бактериалната вагиноза се лекува успешно, но когато е резултат от хормонален дисбаланс е необходима консултация с гинеколог - ендокринолог. В зависимост от тежестта на заболяването и по преценка на лекуващия лекар, лечението може да бъде локално, системно или комбинирано.
Факторите, които намаляват риска от развитие на бактериална вагиноза са: избягване на незащитени полови контакти с различни интимни партньори, интимни хигиенни душове, менструални тампони, лубриканти, продължителни полови актове.