В зависимост от инфекциозния причинител и възрастовата група, полово-предаваните инфекции (ППИ)могат да се срещнат с различна честота при всички полово активни хора. При всеки човек,с началото на половия живот и в зависимост от сексуалното си поведението съществува риск за инфектиране с полово-предавана инфекция. Реално, не съществува метод, осигуряващ 100% защита от ППИ, освен сексуално въздържание, като начин на живот. Цел на профилактиката на ППИ е значително да намали риска от инфектиране с ППИ, като по този начин предотврати и разпространението на заболяването в обществото.
Основно звено от профилактиката на ППИе своевременната консултация,след всеки рисков полов контакт(рисков е всеки контакт със случаен партньор, без предпазно средство)със специалист по кожни и венерически болести. По време на консултацията, специалистът ще прецени риска от развитие на ППИ, също така ще бъдат дискутирани и назначени допълнителни диагностични тестове и евентуалната оптимална терапия на половите партньори.
Методи за предпазване от ППИ:
- използване на презерватив (кондом) - задължително се спазват указанията за правилното му използване с оглед намалява риска от контакт с телесни течности.
- използване на спермицидни средства – освен контрацептивните си свойства - намаляване оплодителните качества на сперматозоидите, някои спермицидиредуцират незначително риска от пренасяне на ППИ . Методът е изключително неефективен и не би трябвало да се използва като метод за профилактика на ППГ.
- Моногамна връзка
Изброени по-горе методиелиминиратв различна степен и частично риска от заразяване с ППИ. Причината е, че някои причинители, вируси от групата HPV (човешки папиломен вирус ) или HSV (херпес симплекс), бактерии (сифилис), инфектират части на кожата на външните полови органи, които не саизолиранис кондом. Инфектирането е възможно, поради контакт със заразен участък на кожата по време на половия контакт. Негативно последствие на заразата с ППИ е способността им да преминават в хронично състояние с минимални оплаквания, често неглижирани от пациента. Тази тяхна способност води до късно диагностиране и значително разпространение на заболяването в обществото, както и до поява на усложнения на заболяването при всеки индивид.
Препоръчително е всеки полово- активен човек да се консултира с дерматолог след всеки рисков полов контакт за оценка на риска от настъпване на ППИ. При появата на оплаквания, катотечение, миризма, сърбеж, болка, парене, зачервяване или образувания (брадавици) в областта на интимната зона, консултацията не бива да се отлага.
Екипът на Дерматологична клиника „София“