Крастата е заразно паразитно заболяване, което се причинява от специфичен вид кърлеж, наречен Sarcoptes scabiei. Попаднали върху кожата, кърлежите прокопават тунели в най-повърхностния слой на кожата, където снасят яйцата си. С невъоръжено око кърлежът се забелязва като миниатюрна черна точица върху кожата, най-често в края на тунелчето, наподобяващо драскотина.
Крастата се предава от човек на човек при контакт на кожа с кожа, използване на общи дрехи, допир до заразено спално бельо. Най-податливи на инфекция са интимните партньори, както и членове на едно домакинство. Оплакванията започват около 10-20 дни след заразяването и се дължат на „алергизиране“ на човешкия организъм към кърлежите. При хора, спазващи добра хигиена с редовно измиване на тялото, оплакванията могат да бъдат представени почти изключително само от сърбеж, а кожните промени да са оскъдни. Сърбежът се засилва през нощта, когато тялото се затопли под завивките. Обривът е неспецифичен, подобен на екзема и е представен от различни по интензитет зачервявания, силно сърбящи, разчесани пъпки, синини. Възможно е да се добави и вторична инфекция, поради интензивното разчесване, проявяваща с появата на болка и гнойни пъпки. Обривът се наблюдава по строго специфични за крастата зони от кожата: между пръстите на ръцете, китки, мишници, корем, гърдите при жени и половите органи при мъжете, бедра. Специфична локализация при бебетата е ходилото. Забавянето при поставянето на диагнозата и неправилното лечение води до хроничен ход на заболяването с обхващане на големи площи от кожната повърхност, появата на силно сърбящи червени възли, значително залющване.
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата се поставя на базата на историята на пациента, неговите оплаквания и вида на обрива. Не съществува лабораторно изследване, което да потвърди или отхвърли диагнозата. В много от случаите, поради неспецифичните клинични оплаквания е възможно, лекуващия лекар да проведе емпирична локална терапия, за да е сигурен, че е елиминирал причинителя и по този начин е спрял прогресията на заболяването.
Какво е лечението?
Лечението на крастата е локално, таблетки не се приемат. Лекарството се прилага два пъти на ден, сутрин и вечер, в три последователни дни. Необходимо е старателно намазване на кожата от брадичката до върха на пръстите на краката, включително гениталиите. За този период пациентите не трябва да се къпят. След приключване на лечението тялото се измива и се обличат чисти дрехи. Всички членове на семейството/интимни партньори трябва да се лекуват едновременно дори и да нямат оплаквания. При повечето пациенти е възможно засилване на сърбежа в края на терапията. Това не означава, че заболяването не е излекувано, необходимо е средно от 5 до 10 дни за спиране на мъчителния сърбеж, като за това време лекуващият лекар ще Ви назначи подходяща противосърбежна терапия. Грешка е, ако пациентът самоволно повтори/потрети локалната терапия, това усложнява заболяването с развитие на постскабиозна екзема.
Екипът на Дерматологична клиника „София“