Подобно на редица други вирусни инфекции, кожата може да бъде засегната от SARS-COV-2 -вируса, причиняващ COVID-19. Кожни изменения се наблюдават при около 20% от пациентите, като до момента не се установява връзка между тежестта на протичане на COVID-19 и наличие/липса на кожни прояви. SARS-COV-2 вирусът може да доведе до поява на множество разнообразни на външен вид кожни обриви. Поради тази причина, в началото на COVID пандемията се наблюдаваше забавяне в разпознаването на обривите като свързани с COVID-19 и съответно до забавяне в поставяне на диагнозата. Към днешна дата, дерматолозите са много по-добре подготвени по темата за кожните изменения, свързани с COVID-19, поради натрупването на достатъчно информация от достоверни източници, на която да разчитат за разпознаване на клиничните прояви на инфекцията. Настоящият материал се фокусира само върху основните и най-чести типове кожно засягане при COVID-19:
Морбилиформен обрив
Обрив, подобен на този при дребна шарка (морбили) е всъщност най-честата кожна находка при COVID-19 . Обичайно обхваща обширни кожни повърхности и се състои от дребни (1-3 мм в диаметър) зачервени плоски петна или по-надигнати обриви с нормално изглеждаща кожа между тях. Този обрив може да се появи, както в началото на болестта, така и на много по-късен етап, например при затихване на другите симптоми или изписване от болница. Обривът протича с лек сърбеж, но често може да протече и безсимптомно.
Фиг. 1 Морбилиформен обрив
Червеникаво-синкав обрив по пръсти на ръце и крака
Обривът се описва като перниоподобен (подобен на перниони) и се характеризира със зачервени или дори виолетови на цвят възли по пръстите на ръце и крака. Подобрен обрив може да има също по длани/стъпала или други крайни участъци на тялото (нос, уши). За разлика от истинските перниони, липсва връзка на появата на обрива с излагане на ниска температура. Този тип обрив трябва да се разграничи от измененията, типични за автоимунни съединително-тъканни заболявания.
Фиг. 2 Перниоподобен обрив
Мрежовиден обрив
Червеникаво-синкав обрив, появяващ се в хода на COVID инфекцията е резултат от промени в тонуса на кръвоносните съдове на кожата (спазъм/разширение), което придава характерен вид на червена или виолетова мрежа по кожата („мраморна“ кожа).
Фиг. 3 Мрежовиден обрив
Уртикария
Този тип обриви са силно сърбящи, надигнати над нивото на околната кожа и имат бързопреходен характер (появяват се и изчезват или менят местоположението си за часове). Уртикариалните обриви са характерни за началните етапи на инфекцията със SARS-COV-2 – вируса.
Фиг. 4 Уртикария
Обрив с „мехурчета“, наподобяващ варицела
Първоначално обривите изглеждат като зачервени „пъпки“, но в последствие на места се формират „мехурчета“, а при тяхното разкъсване - подмокрящи „ранички“. Обривите зарастват с образуване на корички.
Фиг. 5 Варицелоподобен обрив
Екипът на Дерматологична клиника „София“ Ви напомня, че тази статия има само ориентировъчен характер и цели да насочи вниманието на пациентите към възможността COVID-19 инфекцията да се прояви с кожни обриви като първи признак на заболяването.
Бъдете здрави и се пазете!
Екипът на Дерматологична клиника „София“