Разширените капиляри се проявяват по кожата като малки червени петънца (съдови звезди, малки хемангиоми), мрежа от фини кръвоносни съдове (лице, шия и деколте) или синкави, подобни на ветрило вени по крака. На-честите причини за появата им са фамилна обремененост, заболявания (розацея, редки генетични аномалии), бременност (бедра), фотостареене на кожата (лице, шия, деколте), венозна недостатъчност на краката. При всеки един от тези случаи, независимо дали има съпътстващи оплаквания или не, наличието на видими капиляри се възприема като естетичен проблем, което подтиква пациентите да потърсят помощ от дерматолог за разрешаването му.
Екипът на Дерматологична клиника “София”
Как се лекуват разширени (спукани) капиляри?
Съществуват множество, разработени през годините методи за премахване на разширени капиляри. От историческа гледна точка, лечебни подходи, използвани и днес са склеротерапия и електрокоагулация.
Склеротерапия
Склеротерапията се изразява с инжектиране на вещество, напр. Polidocanol (AscleraÒ, Merz Aesthetics) в кръвоносните съдове, което предизвиква възпаление на съдовите стени с последващо слепване и затваряне на разширения съд. Приложен внимателно, методът е значително ефективен за лечение на съдове с по-голям размер. Предимства на склеротерапията:
- Сравнително евтина, без инвестиция в закупуване на скъпа апаратура
- Бърза
- Незаменима за затваряне на съдове с по-голям калибър
Неудобствата са свързани с необходимостта от прилагане на компресия (натиск) в зоната на лечение за постигане на оптимален резултат. Склеротерапията е технически невъзможна за лечение на съдове с малък калибър – капиляри и малки вени, което я прави неприложима в областта на лице, шия и деколте. Други недостатъци на склеротерапията са:
- Времеемкост
- Продължителен възстановителен период с изключване на пациента от определени социални функции (СПА, спорт)
- Риск от алергични реакции, включително и алергичен шок
- Риск от венозна тромбоза и артериална емболия
- Инжектиране на медикамента извън третирания съд води до възпаление, синина и повишен риск от поява на белег и пигментация
Електрокоагулация (ЕЛКО)
Друг метод, който би могъл да се използва за лечение на разширени кръвоносни съдове е електрокоагулация. При този метод се използва радиочестотен ток, който изгаря/коагулира съдовете. Предимства:
- Сравнително евтин, липсва инвестиция за закупуване на скъпа апаратура
- Приложим е за малки кръвоносни съдове
- При използване на специална игла, ЕЛКО би могла да се използва и за затваряне на единични кръвоносни съдове в областта на лицето
Същевременно, увеличеният риск от получаването на неестетични резултати значително намалява използването и като метод за лечение на разширени капиляри св съвременната дерматологична практика. Недостатъци на електрокоагулацията са:
- Болезнена (радиочестотния ток дразни кожните нерви)
- С повишен риск от поява на неестетични белези
Ето защо, в съвременната дерматологична практика се появява необходимост от метод, който ефективно и най-вече безопасно да премахва патологично разширените капиляри. Такъв метод е лазерната терапия на кръвоносните съдове, заменила с предимствата си до голяма степен останалите методи за лечение.
Лечение на разширени “спукани” капиляри с лазер
Най-разпространеният метод за справяне с разширени кръвоносни съдове в световен мащаб е лечението им с лазер. Предимства:
Бърз и достъпен метод
Максимално ефективен
С кратък възстановителен период
Без предварително обезболяване. Достатъчно е само охлаждане на третираната зона
Безопасен. Лазерът навлиза на милиметри в кожата
Без риск от развитие на системни усложнения
Както при всяка високоспециализирана апаратура, лазерната терапия може също да доведе до появата на усложнения. Това, в най-голяма степен изисква работата със съответната машина да се извършва единствено от подготвен в теоретично и практическо отношение персонал. Недостатъци:
Методът е сравнително скъп, необходима е първоначална инвестиция в уред
Необходимост от специализирано, продължаващо обучение на оператора
Сравнително честа поява на синини, обикновено преминаващи за дни
Рядко тромбоза на вена, преминаваща за няколко седмици
Рядко поява на “мехурчета и ранички” на местата на третиране
Рядко на пигментации и белези
Във всеки един от споменатите случаи е необходима консултация с лекуващият Ви лекар с оглед предприемане на необходимите мерки за бързо преодоляване на възникналото усложнение.
Как протича лазерната терапия на разширени капиляри?
При първоначалната консултация с Вашия дерматолог ще бъдат уточнени няколко основни момента от терапията. Ще се направи оценка на състоянието на съдовете Ви и ще се прецени кои от тях биха били подходящи за този вид лечение – капиляри, вени от малък и среден калибър. Броят на процедурите, необходими за постигане на максимален резултат е индивидуален, зависи от размера на съдовете, тяхното анатомично разположение и се уточнява с лекуващият Ви лекар по време на първоначалната консултация. В повечето от случаите са необходими 3 или повече терапии през интервал от 4-6 седмици.
Каква е грижата за кожата след процедурата?
След лазерната терапия се наблюдава мрежовидно зачервяване и оток на кожата в третираните участъци, което преминава без лечение в рамките на няколко часа. В редки случаи, Вашият дерматолог би могъл да предпише кортикостероиден крем, който да ускори възстановяването Ви. Препоръчително е лазерната терапия да се провежда през хладните месеци на годината, за да се намали риска от значителен оток на третираната област. Ако манипулацията се извършва през пролетта/лятото е желателно пациентът да не се излага на директно слънце за около две седмици. В тези случаи, приложението на слънцезащитен продукт с висок фактор е задължително.
Дерматологична клиника “София” разполага с най-съвременните модели лазерни системи на най-старата лазерна фирма в света – Fotona SP DynamisÒ и Fotona StarwalkerÒ, предпоставка за ефективност и най-вече безопасност на извършените услуги по премахване на неестетични съдови образувания на кожата.