Онихомикозата, както е известна в медицинската литература гъбичната инфекция на нокътните плочки е едно от най-често срещаните заболявания в човешкото тяло. До преди 1-2 десетилетия то не се разпознаваше като заболяване, а по-скоро се възприемаше като естетичен проблем. Понастоящем това е смятано за един от основните гъбични проблеми на човешкото тяло, което се развива в резултат на съществуването на множество предразполагащи фактори . То трябва да бъде диагностицирано навреме и лекувано.
Честотата на заболяването е висока - средно от 3 до 5% и тенденцията е този процент да се покачва. В най-голям процент 80% се засягат ноктите на краката , а най-честият причинител на инфекцията в над 90% е от гъбичка от рода на дерматофитите, наречено Tryhophiton rubrum. Плесени и дрожди/най-вече Candida/ също могат да предизвикат инфектиране на нокътната плочка, но значително по-рядко и най-вече на ноктите на ръцете.
От изключително значение за възникване и поддържане на заболяването са т.нар. предразполагащи фактори за развитието му:
- Използване на некачествени обувки, маратонки, гумени ботуши и др., които не позволяват нормалното проветряване на кожата на ходилата. Синтетичните материали и гумата, от които те са изработени възпрепятства този процес. Така създадените условия са идеални за развитието на всички видове гъбички. Картината се усложнява и от неподходящите чорапи, изработени изцяло или с голям процент синтетични влакна.
- Липса на хигиенни навици, най-често при младежите, или професионални задължения при някои професии, носещи униформени обувки не позволяват нормалното проветряване на ходилата, при което те дълго време остават във влажна среда.
- Нарушение на периферната циркулация на кръвта при хора с разширени вени, захарен диабет,старчески изменения със забавен растеж и др.
- Нараняване или травмиране на ноктите или околонокътното пространство
Форми на заболяването
Дистална и латерална субунгвална онихомикоза - при нея инфекцията навлиза от външната част на нокътното легло, постепенно преминава в дълбочина към мястото на израстване, обхваща цялата нокътна плочка, разслоява я, променя цветът и, прави я чуплива.
Проксимална субунгвална онихомикоза - при нея инфектирането започва от вътрешната страна на нокътя. Обикновенно тази форма се развива при друго съпътстващо заболяване на организма като диабет, периферни съдови заболявания и др.
Кандидозна онихомикоза -проявяваща се чрез един от следните четири начина:
- хронична паронихия - най-вече при често мокрене
- дистална нокътна инфекция - най-често при пациенти със съдова недостатъчност
- хронична мукокутанна кандидоза - стига се до силно задебеляване на нокътя
- вторична кандидоза - най-често при други заболявания, със засягане на ноктите
Повърхностна бяла онихомикоза - рядка форма, обхващаща нокътната повърхност, която е разслоена, с бяла оцветка. Нокътят остава цял и не се разрушава.
Обща дистрофична онихомикоза - всички споменати до сега форми могат да се развият до тази форма, при която нокътната плочка е почти изцяло унищожена.
Диагностика
Поставянето на диагнозата онихомикоза не винаги е лесна задача. Както се вижда от гореизложеното, клиничните форми, причините и причинителите са многобройни.
При диагностицирането е необходимо да се направят специфични микологични изследвания за доказване на причинителя. Микологичната диагностика включва както микроскопско изследване, при което се взема материал от засегнатия нокът и се гледа под микроскоп след предварително размекване на роговата тъкан на нокътя. За провеждане на това изследване не е необходима сложна медицинска апаратура, но опитът на провеждащият изследване е от изключително значение.
По-специфичният и чувствителен метод за доказване на гъбична инфекция на ноктите е т.нар. културелно изследване, при което материал от засегнатата нокътна плочка се поставя в специфична микологична среда и се изчаква неговото развитие.
Лечение на онихомикозата
Задължително е точната диагноза да предшества лечението, което също често отнема дълго време. Най-общо то е локално /с външни средства/ и системно чрез приемане на противогъбични лекарства под формата на таблетки или капсули.
Външните средства могат да мат успешен резултат само при началните форми на заболяването, ккто и при повърхностна инфекция, но са без резултатни при останалите, особено ако е засегнат повече от ½ от нокътя.
Лечението на онихомикозите е необходимо, тъй като инфекцията се разпространява и по другите нокти на краката и впоследствие може да засегне и ноктите на ръцете.
Освен естетичения проблем, който представлява гъбичната инфекция на ноктите често тя може да се разпространи и да обхване околната кожа със всички съпътстващи това заболяване оплаквания. Друг основен проблем при дългогодишно-протичаща гъбична инфекция е риска засегнатите кожни зони да станат входна врата за навлизане на бактериална инфекция и развитие на т.нар. еризипел – бактериално възпаление на кожата и подкожните тъкани, което често протича много тежко и подлага на риск общото здраве на организма на заболелия човек.