Псориазисът е често срещано заболяване на кожата с хронично-рецидивиращ ход, което се характеризира с поява върху различни части от кожната повърхност на специфични промени. Измененията по кожата са с характерна локализация – лакти, колене, кръст, окосмена част на главата. През последните години стана ясно, че промени на кожата и ставите, които дълго време бяха смятани за единствените прояви на болестта, са съпроводени с промени в металобизма на мазнинните и атеросклеротични промени на съдовете.
Колко често се среща псориазисът?
Честотата на заболяването зависи от климатични и генетични особености на популацията. Смята се, че то засяга 2-3% от бялото население на планетата. По-рядко се среща в тропиците и при тъмнокожи лица. Заболяването засяга почти равномерно мъже и жени, като се установява лека тенденция за превалиране сред жените. Средната възраст за поява на псориазис е около 28 години, а 10- 15 % от новите случаи са започнали преди навършването на 10 годишна възраст.
Какво предизвиква появата на псориазиса?
За развитие на заболяването оказват роля генетични фактори и фактори на околната среда. Генетичните проучвания установяват, че плакатната форма на псориазис най-често се асоциира с носителство на HLA- B13, B17 и Cw6 гени. Не се отхвърля възможността за полигенно (мултифакторно) унаследяване, въпреки че у редица фамилии се наблюдава автозомно доминантно унаследяване с намалена пенетрантност. Проучвания сред близнаци показват конкордантност в 73% от еднояйчните и 20% сред двуяйчните близнаци.
Локални фактори, влошаващи псориазиса
Съществуват множество фактори, които влошават протичането на заболяването или отключват появата му. Такива са:
• Травма - всички видове травма се асоциират с развитие на плакатен псориазис (физична, химична, електрически ток, хирургична, инфекциозна и възпалителна). Развитието на псориатични плаки на мястото на травмата се обозначава като феномен на Кьобнер.
• Слънчева светлина - при повечето пациенти слънчевата светлина се отразява благоприятно върху развитието на псориазиса. Макар и рядко се срещат пациенти, чието състояние се влошава от действието на УВ лъчи на слънцето. По механизма на соларната травма слънцето може да доведе до слъчево изгаряне на кожата и поява на псориатични плаки като проява на феномена на Кьобнер.
Системни фактори, влошаващи псориазиса
• Инфекции - стрептококовата инфекция на гърлото предизвиква поява на един от клиничните варианти на псориазис - psoriasis guttata. Съществува хипотеза, че субклиничната стрептококова колонизация или свръхрастеж са отговорни за резистентен на терапия плакатен псориазис.
• Медикаменти - най-често обвинявани лекарства за екзацербация на псориазис са литиеви соли, бета блокери, АСЕ инхибитори, тетрациклин, нестероидни противовъзпалителни, антималарици и др.
• Психологически фактори – стрес, емоционални фактори – често пациентите с псориазис съобщават за влошаване на заболяването след психологически стрес.
• Тютюнопушене - при пушачите съществува повишен риск от чести рецидиви на заболяването.
• Прием на алкохол - акохолът се счита за рисков фактор за обостряне на заболяването, наблюдавано предимно при млади мъже и мъже на средна възраст
• Студен климат
• Ендокринни фактори - тежестта на псориазиса варира в зависимост от хормоналните промени. Пиковете на заболяването са през пубертета и менопаузата. По време на бременност симптомите се подобряват, а в постпарталния период отново се влошават. Затлъстяването също е един от факторите, които влошават протичането на псориазис.
• HIV - при инфектираните с HIV се наблюдава активиране и влошаване на псориазиса.
Какви са проявите на псориазиса?
Леките случаи на псориазис могат да бъдат само естетичен проблем, но при по тежките случаи може да има болка в кожата и ставите, които да доведат до инвалидизиране на човек. Кожните прояви на псориазиса са изключително характерни и в повечето случаи могат да бъдат разпознати при 99% от пациентите, като за поставянето на диагнозата не са необходими допълнителни изследвания. Следните оплаквания са характерни за псориазиса:
• Червени петна по кожата, покрити от сребристи люспи
• Суха напукана кожа, като на някои участъци може да има прокървяване
• Сърбеж, парене или болка
• Задебелени нокти, с неравна повърхност
• Оток, болка и затруднена подвижност на ставите
Заболяването протича с хронично-рецидивиращ ход, т.е. периодите на обостряне са последвани от такива на липса на активност на заболяването. Пристъпите се влияят от изброените по-горе фактори и настъпват под влияние на действието на някой от тях. При провеждане на лечение заболяването се успокоява и навлиза в период на ремисия. Спокойните периоди могат да продължат различно дълго – от дни до години.
Проявите на заболяването могат да варират от единични плаки по лактите или в окосмената част на главата до засягане на 85-98% от кожната повърхност – състояние, известно като „еритродермия”.
Форми на псориазис
Гутатен псориазис
Кожните промени са представени от малки еритемни, капковидни лезии с фина десквамация, които са пръснати по тялото, по горните и долните крайници. Тази форма често се развива след инфекция на горните дихателни пътища.
Плакатен псориазис
Това е най-често срещаната форма на заболяването. Плаките са локализирани предимно по екстензорните части на крайниците - колене, лакти, скалп, лумбален отдел на трункуса. Тези области се смятат за пределекционни за развитието на псориатичните лезии. Измененията са представени от еритемни, надигнати възпалителни лезии, покрити от сребристи сквами (люспи). Няколко симптома са характерни за псориазиса: симптом на "капка стеаринова свещ" (сквамите са слабо прикрепени към плаките и при докосване се разпадат на бял прах), феномен на "последния кожен слой" (при методично излющване с нокът след отпадане на сквамите се стига до блестящ розов епителен слой), признак на "кървавата роса" (при системен кюртаж след излющване на гладката розова повърхност се появяват точковидни кръвоизливи, знак на Воронов (наличие на белезникава зона около плаката).
Инвертен псориазис
Измененията са разположени по флексорните части на крайниците и тялото - аксиларно, под гърдите и в кожните гънки се развиват еритемни, влажни, слабо инфилтрирани плаки без сквами.
Инветератен (запуснат) псориазис
Това е хронична форма на болестта, когато тя е нелекувана и се представя от плътни, хипертрофични плаки, покрити с няколко слоя сиво-белезникави трудно отделящи се сквами.
Пустулозен псориазис
Характеризира се с поява на стерилни пустули, които възникват както върху вече появили се псориатични лезии, така и върху непроменена кожа. Най-честата локализация на тази форма са дланите и ходилата.
Псориатична еритродермия
При тази форма е засегната цялата кожна повърхност или над 85% от нея. Когата е ярко еритемна, оточна, топла и с обилна десквамация. Нарушено е общото състояние на болните. Настъпва загуба на протеини и нарушения в електролитния баланс.
Псориазис на ноктите
Промените по ноктите могат да съпътстват или да са единствен симптом на заболяването. Наблюдават се петнисти изменения (”мазни петна”), точковидни депресии (pits), отлепване на свободния край на нокътя от нокътното ложе (onycholysis), субунгвална хиперкератоза, липса на епонихиум и др.
Артропатичен псориазис
Тази форма на заболяването протича с изразен ставен синдром (оток, деформации, ограничение в движенията) и се наблюдава при около 5% от болните с псориазис. Изолираните ставни болки се срещат по-често и често съпътстват някоя от останалите форми на заболяването.
Как се поставя диагнозата псориазис?
Псориазисът се диагностицира въз основа на клиничния преглед и рядко изисква провеждане на допълнителни изследвания. В някои случаи, когато клинични преглед не може със сигурност да установи същността на заболяването, е необходимо провеждане на кожна биопсия и хистопатологично изследване. При засягане на ставите често се налага рентгенографско изследване, което установява причините за засягане на ставите и може да отграничи ставната форма на псориазис от други ревматологични заболявания.
Установената връзка на псориазиса и атеросклерозата през последните години наложи значително по-задълбоченото биохимично изследване при пациенти с псориазис. Изследват се възпалителни показатели, кръвна захар, липиден профил, пикочна киселина.
Какъв е ходът на псориазиса?
Както вече беше отбелязано, псориазисът е заболяване с хронично-рецидивиращ ход. Хроничните форми се характеризират с наличие на единични т. нар. „дежурни” плаки, разположени предимно върху пределекционните за псориазиса места. Рецидивите започват под влияние на различни фактори, често еруптивно с малки пунктатни розови лезии или капковидни папули, без типична предилекция и често със сърбеж. При около 30% от болните от псориазис се наблюдават спонтанни ремисии.
Какви са най-честите усложнения при псориазиса?
В зависимост от формата на псориазис могат да се наблюдават следните усложнения:
- Задебеляване на кожата и навлизане на бактериални инфекции в резултат на сърбежа и разчесването
- Смутен баланс на тъканите течности при тежките форми на псориазис
- Ниско самочувствие и депресия
- Социална изолация