Синоними:
- епидермоидна киста
- епителна киста
- инфундибуларна киста
- кератинова киста
- фоликуларна киста
Епидермалната киста е доброкачествено образувание на кожата, произхождащо от горната трета на космения фоликул (инфундибулум). Епидермалните кисти се срещат при млади и възрастни хора, по-често при мъже, отколкото при жени. Съществуват и редица вродени, фамилни синдроми, които протичат с появата на множество кисти по тялото и крайниците. Причината за появата на кистите е механично запушване на канала на космено-мастната структура в кожата. В някои случаи, кистата може да е резултат и от травма на кожата, особен в зони, където липсват косми – длани и стъпала.
Епидермалната киста се проявява като плътно, белезникаво или с телесен цвят топче, съдържащо неприятно миришеща, мазна, кератинова сърцевина, често центрирано с разширена пора. Срещат се поединично или множествени по тялото (гръб и гърди) и протичат без оплаквания.
Какви усложнение може да предизвика епидермалната киста?
Спукването на кистата в кожата, най-често след опит за изстискване води до оток, зачервяване и болка. За разлика от бактериалната инфекция на кожата (цирей), проявите на възпалението при спукана киста продължават дни и седмици и не се повлияват от локална и системна терапия с антибиотици. Често се формира отвор, от който се отделя неприятно миришещ, гнойно-кръвенист секрет.
Какво е лечението на епидермалната киста?
Лечението на епидермалната киста е винаги хирургическо и цели премахване на цялата кистична структура (екстирпация на кистата). Процедурата продължава около половин час с щателно локално обезболяване на кожата около кистата. След внимателен разрез на надлежащата кожа, епидермалната киста се отпрепарира и отделя от околните тъкани . Следва послойно затваряне на оперативния дефект с козметичен шев и полагане на водонепропусклива превръзка, позволяваща вземане на душ. Контролен преглед със смяна на превръзката се прави на 3 ден, а конците обикновено се свалят на 7 ден от процедурата.
Какво е лечението при възпалена епидермална киста?
При спукана и възпалена киста лечебният подход е по-различен от гореописания. На този етап е необходимо да се изчака преминаването на възпалението и чак след това да се процедира с последващо оперативно премахване. Това изчакване е необходимо поради факта, че всяка оперативна намеса в зона с възпаление на кожата води до трудно и бавно зарастване, отхвърляне на конците и поява на неестетичен белег. Ето защо, лечението на този етап е насочено към намаляване на болката и ускоряване на преминаване на възпалението. Най-често, при по-интензивно възпаление и формиране на кухина, изпълнена с гной (абсцес) се прилага т. нар. инцизия с дренаж. При леко възпаление може да се разчита и на локална терапия - прилага се крем потискащ възпалението. След успокояване на възпалението се преминава към хирургическа екстирпация на кистата в планов порядък.
Трихилемална киста
Подобни кисти могат да се появят и в областта на окосмената част на главата. Наричат се трихилемални кисти. Размерите им са от 0.5 см – 5 см и за разлика от епидермалните кисти се възпаляват изключително рядко. Лечението е подобно - хирургическа екстирпация на кистата. Процедурата е безболезнена и продължава около половин час. Важно за пациентите е да знаят, че премахването на кистата не изисква предварително подстригване на зоната и след процедурата не се поставя превръзка. Освен постигнатия ефект, целта е да се запази максимално комфорта на пациента. В болшинството от случаите, конците се свалят безболезнено на 7 ден от процедурата.
Екипът на Дерматологична клиника „София“